Mimar Sinan

Etkileşimli hikaye kitabı. Mimar Sinan'ın hayatının etkileşimler ve oyunlar ile anlatıldığı/canlandırıldığı dijital kitap.

Bu tip uygulamalarımızda sayfa değiştiğinde aninden ortaya çıkan (pop up) 3 boyutlu nesneler kullanılmaktadır. Sayfa üzerinde ortaya çıkan bu nesnelere etkileşimler atanmaktadır. Kullanıcı bu etkileşimler sayesinde ortam-dünya ile iletişime geçmektedir. Kullanıcı basit dokunma hareketleri ile kitaba farklı açılardan bakabilmektedir ve bu sayede derinlik hissi kullanıcıya aktarılmaktadır. Pop-up kitap uygulamalarımızda gerçekçilik ve canlandırma kalitesi bir kat daha artmakta, kullanıcı içeriği yaşamaktadır.
Mimar Sinan’ın hayatını hikayeleştirerek anlattığımız bu kitabımızda 3 temel etkileşim ekranı vardır. Bu ekranlar 3D pop up sayfaları, 2D fizik etkileşimleri ve mini oyun ekranları. Pop up sayfalarında nesneler sayfa üzerine dik biçimde çıkmakta ve kullanıcı bu nesleneler ile verilen yönerge doğrultusunda etkileşime geçmektedir. Derinlik kullanıldığı için hikayede geçen ortamı canlandırmak çok daha zevkli ve etkileyici olmaktadır.
2D etkileşimli sayfalarda, sayfaya parelel olarak verilen ve fizik motoru kullanılan etkileşimler yer almaktadır. Mini oyunlar hikaye içerisinde zaman zaman çıkmaktadır. Bu oyunlar hikaye içeriğini destekleyecek bir biçimdedir. Örneğin, kullanıcıya küplerden oluşan taş kombinasyonları verilmektedir bu taşları yanyana ve üst üste dizerek hedeflenen yükseklikte bir yapı inşa etmesi beklenmektedir. Kullanılan fizik motoru sayesinde nesnelerin ağırlık merkezi kontrol edilmekte ve yapı yana yatarak çökmektedir.

Yorum ve Bildirimleriniz için